شنبه / ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ / ۱۴:۳۲
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۸۰۸۳
گزارشگر : ۶۹۱
با حضور رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد

مسجد حضرت ابوالفضل(ع) در نعمت‌آباد افتتاح شد

مسجد حضرت ابوالفضل(ع) واقع در محله نعمت آباد، با حضور رئیس محترم مرکز رسیدگی به امور مساجد و شهردار تهران، افتتاح شد.

به گزارش سرویس مسجدخبر پایگاه تخصصی مسجد؛ مراسم افتتاح مسجد حضرت ابوالفضل (ع)، صبح امروز (شنبه۲۶ فروردین ۱۴۰۲)، با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسین محمد ابراهیم، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، علیرضا زاکانی، شهردار تهران، مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، حجت‌الاسلام ایرج اداوی، مدیر ناحیه شهید نواب صفوی (ره) مرکز رسیدگی به امور مساجد، تورج فرهادی، شهردار منطقه ۱۹ و جمعی از اهالی، علما و مسئولین این منطقه، برگزار شد.

این مسجد با مساحت ۲۳۵۰ مترمربع و در ۳ طبقه، شامل شبستان‌های آقایان و خانم‌ها و یک مجموعه تجاری و فرهنگی، بنا شده است.

لزوم اهتمام جدی به ساخت مسجد در تهران

مهدی چمران در این مراسم با بیان اینکه امروز در منطقه ۱۹ مسجد حضرت ابوالفضل العباس(ع) بازسازی شده است گفت: مساجد باید محور همه امورات مربوط به محلات باشد و این خود برکات بزرگی خواهد داشت. اولین کاری که پیامبر خدا انجام داد ساخت مسجد بود و این مسجد را ساده و زیبا ساخت و مکانی برای تعالی روح جسم قرار داد.

وی در ادامه گفت: در زمان دفاع مقدس تمامی افرادی که باید برای جبهه اعزام می‌شدند از مساجد انجام می‌شد و چه برکاتی این اعزام‌ها داشت و این برکات را در جبهه‌های مشاهده کردیم. شهر دمشق به شهر هزار مسجد معروف است؛ متأسفانه تهران این گونه نیست. باید در ساخت مسجد در تهران اهتمام جدی داشته باشیم تا عقب افتادگی‌های که وجود دارد به نحو شایسته‌ای برطرف کنیم.

چمران در ادامه با بیان اینکه افتخار معماری ما مساجدی هستند که از گذشته به یادگار مانده است، گفت: مساجد را با معماری زیبا و محکم درست کنیم تا مکانی برای تربیت روح و جسم آحاد مردم باشد.

وی در ادامه گفت: در دوره دوم شورا در جلسه‌ای که با حجت‌الاسلام‌ والمسلمین قرائتی داشتیم قرار بر این شد که در شهر تهران ۴۰۰ مسجد ساخته شود که این روند همچنان ادامه دارد و باید در ساخت مساجد زیبا و با معماری ایرانی اسلامی انجام پذیرد.

چمران با اشاره به احداث مسجد در سطح شهر تهران از سال ۱۳۸۳ گفت: تاکنون ۲۰۰ مسجد در سطح شهر تهران ساخته شده است. معماری مساجد اهمیت ویژه‌ای دارد و باید به آن توجه شود و در فرایند احداث مساجد از این مسئله غافل نباشیم.

رئیس شورا در پایان گفت: زمانی که برای بازدید از زلزله شهر بم انجام گرفته شد خرابی‌های زیادی اتفاق افتاده بود ولی مسجد بم با گنبدهای زیبای خود سر پا بود و این به خاطر معماری خوب و درستی بود که در ساخت مساجد گذشتگان ما انجام می‌دادند و یکی از افتخارات ما و افتخار معماری ما از صدر اسلام تاکنون ساخت مساجد ما هستند که بازدیدکنندگان داخلی و خارجی بیشماری از این مساجد انجام‌ می‌دهند.

شهر تهران از فاصله طبقاتی شمال و جنوب رنج می‌برد

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، در ابتدای این مراسم گفت: در مدیریت شهری چهار محور تحولی را دنبال می کنیم که یکی از این محورها تحول روحی شهر است و در کانون آن مساجد قرار دارد.

زاکانی تاکید کرد: سال گذشته شورای شهر نظام نامه اداره محلات را تصویب کرد این نظام نامه دو جز دارد نخست چهره‌های حقوقی و مردمی محلات مانند ائمه جمعه، مدیران مدارس و … و دوم چهره‌های معتمد و امین هر محله که این دو جز بناست با محوریت مساجد محلات را اداره کنند.

وی افزود: توسعه مساجد در شهر تهران نیز بر همین مبنا برای ما دارای اهمیت است. امسال کلنگ احداث ۲۰ مسجد بر زمین خواهد خورد.

شهردار تهران در بخش  دیگری از سخنان خود اظهار داشت: منطقه ۱۹ ظرفیت‌های زیادی دارد که سالیان سال رها شده است که با توجه به این اقدامات انشاالله چهره منطقه به زودی تغییر خواهد کرد. 

وی افزود: پیش از این تهران بر اساس یک الگوی درست رشد نکرده، به عنوان مثال در دهه نود منطقه‌ای در تهران بدون در نظر گرفتن الگویی درست رشد کرد. اکنون در این منطقه از ۷ سرانه لازم برای زندگی ۶ سرانه وجود ندارد، بنا بر این آسیب شناسی از هم اکنون که به دنبال توسعه منطقه ۱۹ هستیم، در تلاشیم این توسعه بر محور یک الگوی درست شکل گیرد.

زاکانی در پایان افزود: هدف ما کاهش فاصله‌ شمال و جنوب تهران‌ و افزایش عدالت است. بر همین مبنا به مناطق جنوب تهران توجه ویژه‌ای داریم.

گفتنی است؛ مسجد حضرت ابوالفضل (ع) در نعمت‌آباد، خیابان آیت‌الله طالقانی (ره) واقع شده است.

این خبر تکمیل می‌شود...

تصاویر این رویداد را در آلبوم زیر مشاهده نمائید.

 

https://amoozesh.masjed.ir/u/18ql
افتتاح مسجد حضرت ابوالفضل (ع)
افتتاح مسجد حضرت ابوالفضل (ع)
افتتاح مسجد حضرت ابوالفضل (ع)
افتتاح مسجد حضرت ابوالفضل (ع)
افتتاح مسجد حضرت ابوالفضل (ع)
افتتاح مسجد حضرت ابوالفضل (ع)
افتتاح مسجد حضرت ابوالفضل (ع)

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید