یکشنبه / ۱ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۰:۱۵
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۷۲۰۹
گزارشگر : ۲۸۰
خطاب به ائمه محترم جماعات

ضرورت جهاد تبیین در حمایت از طرح اصلاح اقتصادی

دولت مردمی آیت الله رئیسی که با مشکلات متراکم اقتصادی‌، سکانداری اجرایی کشور را تحویل گرفت، امروز با طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، برای اصلاح و درمان غده ویرانگر موجود در بدنه اقتصاد به یک جراحی مهم و سرنوشت ساز دست زده است.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، دولت مردمی آیت الله رئیسی که با مشکلات متراکم اقتصادی‌، سکانداری اجرایی کشور را تحویل گرفت، امروز با طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، برای اصلاح و درمان غده ویرانگر موجود در بدنه اقتصاد به یک جراحی مهم و سرنوشت ساز دست زده است.

نظر به طرح تحول اقتصادی دولت و سامان دهی یارانه ها نکاتی برای بهره برداری ائمه محترم جماعات سراسر کشور از سوی «شواری سیاستگذاری ارتباطات» تهیه شده است تا در ارتباط با مخاطبان خود با توجه به اهمیت و ضرورت «جهاد تبیین» که از مطالبه های جدی رهبر معظم  انقلاب است، مورد استفاده قرار گیرد.  

1 . هدف طرح: دولت در این طرح تحولی، به دنبال «کاهش فاصله طبقاتی»، «تقویت قدرت خرید دهک های پایین» ، «مبارزه با فساد (رانت قاچاق و ...) » «تحقق عدالت اقتصادی » و «صیانت از امنیت غذایی کشور» است.

2 . تغییر در روش توزیع یارانه ها: آیا رایانه ها از سبد معیشتی مردم حذف می شود؟ اگر چنین باشد اقشار آسیب پذیر با مشکلات زیادی رو به رو نخواهند شد؟ در پاسخ بگوئیم یارانه ها حذف نمی شوند و روش

توزیع یارانه ها تغییر می کند. بدین معنا، اگر تابه حال یارانه را به تجار وارد کننده یا تولید کنندگان می دادند که متاسفانه به دست مردم نمی رسید و با فساد و قاچاق رو به رو بودیم اینک همان یارانه به حساب سرپرست خانوار ریخته می شود.

3 . مشکل قاچاق: هرگاه بخواهیم کشور را با اقدام معیشتی یارانه ای اداره بکنیم بیش از نیمی از این اقلام

خوراکی که در مقایسه با کشورهای همسایه قیمت بسیار پایینی دارند قاچاق خواهند شد. چنانچه یک کیسه آرد یارانه ای که کمتر از چهل هزار تومان می باشد در اختیار نانوا قرار می گیرد در مرز افغانستان به چند صد هزار تومان به فروش می رسد.ما بیش از شش هزار کیلومتر با کشورهای همسایه مرز زمینی داریم. آیا می توان این طول مرز را سرباز بچینیم تا جلوی قاچاق گرفته شود؟

4 . سوء استفاده دشمن، هر جراحی جسمی یا اقتصادی عوارضی هم دارد. در چنین شرایطی دشمن از بستر ذهنیت جامعه بهره برداری می کند و تلاش می نماید تا مردم را به خیابانها بکشاند و آنها را رو به روی نظام قرار دهد. باید در اینگونه موارد بر هشدارهایمان بیفزاییم.

5 . رسالت سخنوران: بر همه کسانیکه که دارای کرسی خطاب و میز سخنوری هستند لازم است از طرح هر گونه مطالباتی که با مقدورات و امکانات کشور سازگاری ندارد پرهیز کنند و با زیاده خواهی‌ها و زیاده‌ گویی‌ها ، توقعات و انتظارات مردم را افزایش ندهند.

. قرارگاه فرهنگی: حتی الامکان با ایجاد یک قرارگاه فرهنگی، از همه چهره‌ها و شخصیت‌های صاحب‌نظر استانی و کشوری، برای تبیین این اقدام شجاعانه دولت ، دعوت بعمل آورید و خود را در موفقیت این تصمیم اساسی، سهیم گردانید.

7 . رهبری و کمک به دولت: رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای فرمودند: امروز کارهایی که دولت در زمینه اقتصادی در پیش دارد، کارهای مهمی است و احتیاج به کمک همه دارد. یعنی همه دستگاه ها، قوای مختلف، آحاد مردم به مجموعه ها ، همه باید به دولت کمک کنند که بتواند به نتایج دست پیدا کنند.

در ادامه مطالبی را که یکی از کاشناسان این حوزه به زبان ساده تهیه شده نموده‌ برای استفاده بیشتر آورده‎ایم.

پیرامون جراحی اقتصادی

همیشه مشکل قاچاق آرد مطرح بوده ولی ابعاد آن خیلی وسیع نبوده است. اوکراین از تأمین کنندگان عمده گندم و سایر غلات است که با جنگ اخیر نه تنها از تولید و صادرات غلات بازمانده، بلکه امکان کاشت مجدد را نیز ندارد. لذا بسیاری از کشورها که غلات خود را از اوکراین تأمین می کردند، با بحران تأمین مایحتاج خود مواجه شدند. از جمله عراق و پاکستان که هر کدام دچار ۳ میلیون تن کمبود گندم شدند.

کمبود گندم موجب گرانی صد درصدی قیمت جهانی گندم و دانه های روغنی و ... شد. دولت هر کیسه آرد را کمتر از ۴۰ هزار تومان تحویل نانوایی میداده تا ارزان در اختیار مردم قرار گیرد، بویژه که نان خوراک عمده مردم طبقات پایین است. قیمت آرد در آنسوی مرز به ۶۰۰ هزار تومان رسیده است. یعنی سود قاچاق آرد به ۱۴۰۰ درصد رسیده است و این مقدار سود خطر قاچاق مقادیر زیادی آرد را به خارج ایجاد کرده است.

در صورت عدم پیشگیری از قاچاق آرد احتمال کمبود شدید آرد و نان در ایران و بروز یک بحران غذایی ممکن بود. ویژگی های مرزی ایران با همسایگان، مرزهای طولانی با عراق و پاکستان و افغانستان و سواحل طولانی در خلیج فارس به گونه ای است که قاچاق را مقدور و کنترل قاچاق را مشکل می سازد. خوشبختانه ایران کشور وسیعی است. وسعت ایران از مجموع وسعت کشورهای فرانسه، انگلستان، آلمان، ایتالیا و اسپانیا بزرگتر است. دولت برای تضمین نیاز مردم به نان ناچار شد عامل اصلی قاچاق یعنی قیمت آن را که سود ۱۴۰۰ درصدی برای قاچاقچیان فراهم می کرد را اصلاح کند.

دولت هر ساله مبالغ زیادی را از جمله از طریق اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گندم هزینه می کرد و آرد را به قیمت ناچیزی به نانوایی ها عرضه می کرد. . این قیمت یارانه ای باعث ایجاد مافیایی شد که از طریق فساد در توزیع آرد بسیار فربه شده است. دولت برای قطع کردن دست مافیا و نیز جلوگیری از قاچاق و کمبود آرد تصمیم گرفت طریقه جدیدی برای تأمین نان مردم اتخاذ کند. در طرح جدید بجای اینکه یارانه آرد و نان به واردات داده شود به مصرف کننده نهایی اختصاص می یابد. دولت چیزی از این مبالغ نصیبش نمی شود. بلکه فقط طریقه اختصاص یارانه به مردم مستقیم و نقدی شد. این اقدام سود قاچاق آرد را منتفی می کند.

از فساد در توزیع آرد جلوگیری می شود. از قبیل: - دادن نان به دام؛ - دادن آرد نان مردم به شیرینی پزها و کارخانجات ماکارونی - جلوگیری از صادرات کالاهای یارانه ای مثل ماکارونی که به آمریکا نیز صادر می شد و عملا از جیب ملت ایران بابت هر تن صد دلار یارانه تعلق می گرفت. دولت تصمیم گرفته به سه دهک جمعیت ایران یعنی حدود ۲۵ میلیون نفر از طبقات محروم تر ماهیانه نفری ۴۰۰ هزار تومان یارانه بدهد. یعنی ماهیانه دو میلیون تومان به ازای هر خانواده ۵ نفری حدود ۴۵ میلیون نفر نیز ماهیانه نفری ۳۰۰ هزار تومان یارانه می گیرند. یعنی یک خانواده ۵ نفری ماهیانه یک و نیم میلیون تومان پول این یارانه پیشاپیش به حساب مردم ریخته شد ولی اعلام شد که برداشت از آن موکول به آغاز اصلاح قیمت ها بود که کار صحیحی است، این امکان فراهم شده که هر کس که به اشتباه جزو طبقات مرفه محسوب شده ولی مستحق دریافت یارانه است، بتواند این یارانه ها را دریافت کند.

باید به رئیس جمهور آفرین گفت که برای پیشگیری از بحران تأمین نان مردم دست به این جراحی ضروری زد. مافیایی که از این رانت و یارانه و ارز دولتی سوء استفاده و تغذیه می کردند، دست بردار نیستند و جوسازی می‌کنند. پرداخت یارانه به واردات گندم به نوعی یارانه به تولیدات خارجی است. با تصمیم جدید انتظار می‌رود تولید گندم و سایر کالاهای اساسی در ایران سودآور شده و رونق بگیرد. یکی از راه های کسب ثروت های باد آورده با اقدام جدید دولت بسته شد. مردم به دولت در این رابطه اعتماد و آن را همراهی کنند. باید از رئیسی بابت این عمل جراحی به نفع مردم قدردانی نمود.

طرح های تکمیلی در باره این جراحی حساس در رابطه با کالاهای اساسی به نفع عموم مردم ایران و بویژه محرومان در دست بررسی است. یکی از ریشه های مهم فساد، رانت، قاچاق و ثروت های باد آورده با این طرح خشکانده می شود.

 

https://amoozesh.masjed.ir/u/vwh

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید