شنبه / ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۲:۵۹
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۷۰۷۷
گزارشگر : ۶۹۱
امام جمعه شیراز:

مدیریت کانون‌ها به امام جماعت سپرده شود

گروه استان‌ها - امام جمعه شیراز با بیان اینکه بهترین شکل در ترکیب کانون‌های مساجد این است که امام جماعت مسئول کانون باشد، گفت: ائمه جماعات باید برای دیگران میدان ایجاد کنند تا خدمات اجتماعی کانون فرهنگی مسجد به دیگر بخش‌های جامعه تسری یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، آیت‌الله لطف‌الله دژکام امروز در مراسم سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد با بیان اینکه این روز  فرصت خوبی برای بازاندیشی درباره مسجد و نقش مسجد در جامعه اسلامی است، اظهار داشت: یک سوال باید در اینجا پرسیده شود و آن اینکه چکار کنیم تا مسجد آباد شود. 
 
وی با بیان اینکه به کار گرفتن ادب و هنر برای پیشبرد اهداف فرهنگی بسیار موثر است و مقام معظم رهبری این مسئله را تاکید کردند گفت: اگر می‌خواهید کار عمیق و اثرگذار داشته باشید باید از ادب و هنر استفاده کنید و بدانید بین هنر ارزشی در خدمت دین و آئین و هنرهایی که گاهی اوقات ممکن است مایه غفلت ما از خدا و یاد خدا شود، مرز وجود دارد.
 
امام جمعه شیراز تصریح کرد: اگر مدیران فرهنگی ما که مدیران کانون‌ها هم جزئی از اینها هستند، در مدیریت مساجد توجه به این نکته نداشته باشند به جای خدمت یک انحراف  رخ می دهد. اینکه رهبری در سال‌های اخیر فرمودند که مسجد مدیرش روحانی است به این دلیل است که سلامت فضای مسجد از حیث معنوی و دینی محفوظ بماند. 
 
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه اگر مدیریت را به دیگرانی که دغدغه و انگیزه دارند اما علم دینی ندارند واگذار شود، آسیب‌هایی متوجه مساجد می‌شود، افزود: در شیراز برای اینکه شبکه مساجد استان شکل بگیرد و ارتباط مجموعه مساجد استان با ولایت و رهبری امت سامان پیدا کند، مرکز امور مساجد استان فارس تجدید سازمان شده است. 
 
وی با بیان اینکه اکنون امیدواری زیاد شده و باید از امور مساجد حمایت شود، بیان کرد: حرکت ارزنده کانون‌ها در هماهنگی با امور مساجد و مجموعه بسیج با طرح مسجدمحوری و همیاری دیگر سازمان‌ها با مدیریت امور مساجد شروع شده که باید ادامه یابد. 
 
امام جمعه شیراز با بیان اینکه بهترین شکل در ترکیب و ساختار کانون‌ها این است که امام جماعت مسئول کانون باشد، گفت: امام جماعت باید برای دیگران میدان ایجاد کند تا فعالیت کنند چراکه می‌خواهیم درب مسجد باز باشد و خدمات مختلف اجتماعی از مسجد به دیگر بخش‌ها تسری پیدا کند. 
 
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه مدیریت مسجد یک فن است که باید آموزش داده شود، افزود: برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی تهیه شده و باید اجرا شود هرچند دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی اداره کل ارشاد است اما این کانون‌ها بازوهای اجرای سند هستند. 
 
وی با بیان اینکه 86 برنامه فرهنگی برای 1401 پیش بینی شده و پنج سال باید این سند را ادامه دهیم، گفت: کانون‌های مساجد از این 86 برنامه هر اندازه قابلیت اجرا داشته باشند ورود کنند و شورای شهر شیراز نیز اجرای سند فرهنگی را در شیراز بر عهده بگیرد و ارشاد هم دیگر شهرستان‌ها را پوشش دهد. 
 
مساجد محلات محور همه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی هستند
 
 مسئول کانون‌های مساجد استان فارس در این مراسم با بیان اینکه تمام تلاش‌ها و فعالیت‌ها بر مبنای حمایت همه جانبه از کانون‌ها بوده است، گفت: با رویکرد دولت جدید و حمایت بیشتر از فرهنگ و مساجد انگیزه بیشتری برای فعالیت پیدا کردیم. 
 
حجت الاسلام حسین امیدی با بیان فعالیت کانون‌های مساجد افزود: تامین معیشت مستمندان، کادرسازی و انجام امور تربیتی حتی در دورافتاده‌ترین روستاهای استان، اجرای فعالیت‌های علمی در حوزه زنان و خانواده و اجرای طرح مسجدمحوری از جمله اقدامات و فعالیت‌های کانون‌ها است. 
 
امیدی درباره طرح مسجد محوری گفت: مساجد محلات محور همه فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی هستند و با حمایت استانداری فارس به همه نقاط تسری پیدا کرده است.
 
فعالیت بیش از 26 هزار کانون در سطح روستا و شهر  
 
حسین براتی رئیس دبیرخانه شورای سیاستگذاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز در این مراسم با تبریک میلاد امام حسین(ع) و روز پاسدار گفت: پاسداران به این مرز و بوم و نظام اسلامی خدمت می‌کنند و باید قدردان زحمات آنان باشیم. 
 
وی با بیان 18 اسفند به عنوان روز تکریم مساجد و کانون‌ها افزود: بیش از 26 هزار کانون در سطح شهر و روستاهای کشور فعالیت می‌کنند و فعالیت‌های فرهنگی مساجد تحت نظارت امام جماعت انجام می‌شود. 
 
براتی با بیان اینکه این رفتارهای جمعی پیام روشنی دارد، عنوان کرد: پیام این رفتارها و فعالیت‌ها این است که حوزه مساجد حوزه‌ای پویا و بیدار است و دغدغه برای دیده شدن دارد که بتواند مسیر رشد را ادامه دهد. 
 
وی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ کانون‌های مساجد و بسیج تصریح کرد: امام جماعت، فرمانده پایگاه و مدیر کانون برای حفظ و نگهداشت جوانان فعالیت می‌کنند و  این اتفاق بار مسئولیتی ما را صدچندان می‌کند که برای جذب و نگهداشت اعضای کانون‌های مساجد تلاش کنیم. 
 
رئیس دبیرخانه شورای سیاستگذاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور  با بیان اینکه همه دستگاه‌ها با همدلی در حوزه فعالیت‌های کانون‌ها گام بردارند، گفت: مسجد یکی از خاستگاه‌های جدی حضور مردم در جامعه است و می‌تواند در سطح جامعه بیش از پیش نقش‌آفرینی کند. 
 
به گزارش تسنیم در پایان این مراسم 50 کانون برتر امور مساجد استان فارس تجلیل شدند. 
 
انتهای پیام/
https://amoozesh.masjed.ir/u/qg4

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید